Jesteś tutaj

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy m.in. Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego posadzonych zostanie, głównie na terenie Podkarpacia, 100 dębów, klonów dębu Bartka z Zagnańska – uznanego już w 1934 r. przez sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w Polsce. To najbardziej znane w naszym kraju drzewo liczy sobie 670 lat, ma 29 m wysokości, 3 m szerokości i 10 m obwodu na wysokości piersi.

Członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego jako jedni z pierwszych posadzili klona dębu Bartka w okolicach Mielca – w leśnictwie Ostrowy, przy stawie Mokrym. Kolejne drzewka były sadzone przez szkoły, organizacje pozarządowe, parafie, osoby prywatne, lokalne komitety obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski, nadleśnictwa, muzea, gminy miejskie i wiejskie itp.

Na początku września sympatycy LOP OP posadzili kolejnego klona Bartka, tym razem w Rzeszowie, w trakcie I rajdu rowerowego poprowadzonego ścieżką im. profesora Władysława Szafera. Przypomnieliśmy postać tego znakomitego przyrodnika i patrioty, który swoją postawę życiową ukształtował właśnie na Podkarpaciu, skąd wyruszył już jako zdeklarowany botanik do Wiednia w celu dalszego zdobywania wiedzy.

Najwięcej młodych Bartków posadzono w listopadzie, kilkanaście zarezerwowanych drzewek czeka jeszcze na swoją kolej. Niewątpliwie ostatnie z Bartków zostaną posadzone przez LOP OP.

Polski