Jesteś tutaj

Śnieżnobiała księżniczka bagnisk, moczarów i starorzeczy

Dla uczczenia obchodzonego 5 czerwca Światowego Dnia Ochrony Środowiska przypomnimy jedną z piękniejszych i tajemniczych roślin – śnieżnobiałą księżniczkę naszych bagnisk, moczarów i starorzeczy.

W tym roku z opóźnieniem spowodowanym majowym wylewem okrężnica bagienna (Hottonia palustris) wzięła w posiadanie smarkaczyska (starorzecza rzeczki Smarkatej). Już przed ponad stu laty prof. Władysław Szafer odnotował jej występowanie w starych zakolach Wisłoki i Wisły. Ta bylina wodna zwana jest też piórem wodnym. Ma przepiękne białoróżowe kwiaty z żółtą gardzielą. Po przekwitnięciu szypułka kwiatowa zagina się w dół i dojrzewanie nasion zachodzi pod wodą. Po zgniciu szypułki owoc opada i przez pewien czas pływa w wodzie. Kiedy jego zewnętrzna osłonka zgnije, wewnętrzna nagle się otwiera i nasiona wylatują jak z procy. Do ich rozprzestrzenienia przyczynia się falowanie wody i ptactwo.

Płynąca w tym roku wartko woda powyginała łodygi okrężnic, tak że przybrały różne fantazyjne kształty, ale w związku z tym nie ma zwartych łanów czy białych kwietnych wysp na wodzie.

Polski